Gliwicka uczelnia uhonorowała najwyższą godnością akademicką człowieka, który większość swojego życia działa na rzecz ochrony klimatu, inspiruje ludzi do zmiany postrzegania środowiska, a naukowców do tworzenia innowacyjnych rozwiązań i rozwój zielonych technologii. Bertrand Piccard jest pierwszym człowiekiem, który okrążył kulę ziemską samolotem zasilanym wyłącznie energią słoneczną. Wizjoner z ogromną pasją i zaangażowaniem, a od dziś doktor honoris causa Politechniki Śląskiej.

polsl logoOd wielu lat obserwujemy i podziwiamy działania dr. Bertranda Piccarda, które inspirują ludzi na całym świecie do tworzenia innowacyjnych rozwiązań technologicznych, służących społeczeństwu, poprawie warunków życia, ale także pobudzających kreatywność, aby zapewnić godne życie dla kolejnych pokoleń. Bez wątpienia rozwiązania mające na celu ochronę środowiska naturalnego są współcześnie jednym z priorytetowych celów dla świata nauki – mówił rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk podczas uroczystości.

Bertrand Piccard poświęcił swoje życie zawodowe nauce. Dwukrotnie okrążył kulę ziemską – najpierw balonem, a następnie samolotem własnego pomysłu, zasilanym wyłącznie energią słoneczną. Swymi dokonaniami chciał pokazać, że latanie bez zużycia nawet kropli paliwa, a tym samym bez szkody dla środowiska, jest możliwe. Wraz z żoną powołał do życia fundację Solar Impulse, której najnowszym przedsięwzięciem jest projekt World Alliance for Efficient Solutions, mający na celu wybór 1000 propozycji nie tylko przyjaznych dla środowiska, ale też finansowo opłacalnych dla przedsiębiorców.
PICCARD 2
Bertrand Piccard nie krył wzruszenia, odbierając wyróżnienie. – To dla mnie wielki zaszczyt, że mogę otrzymać taki tytuł. Przyjaźń mojej rodziny z Polską trwa od trzech pokoleń. Z polskimi naukowcami przyjaźnili się zarówno mój dziadek, jak i ojciec. Zawsze podkreślali ogromną tradycję nauki i lotnictwa w Polsce. Dlatego to też dla mnie moment wielkich emocji – powiedział nowy doktor honoris causa Politechniki Śląskiej.

Wynikiem współpracy pomiędzy Politechniką Śląską oraz fundacją Solar Impulse, a także miasta Gliwice oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będzie utworzenie Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska, które powstanie na gliwickiej uczelni. Jego główną misją będzie szeroka działalność naukowo-dydaktyczna i promocja innowacyjnych technologii w obszarze ochrony klimatu i środowiska, w tym czystych technologii energetycznych. Fundacja Bertranda Piccarda obejmie honorowym patronatem działalność Centrum. List intencyjny w tej sprawie został dziś podpisany podczas konferencji prasowej, która odbyła się tuż przed uroczystością nadania tytułu doktora honoris causa.
PICCARD 4Podpisuję list intencyjny z wiarygodnym partnerem, który będzie dbał o ochronę środowiska. Dziś spotkali się tutaj ludzie z pasją, którzy działają na tej samej fali, fali niosącej energię. Na tym polega wartość człowieka, że działa na rzecz dobra. I to jest tutaj w Gliwicach. Tu nie chodzi tylko o jeden dzień i zaszczyt dla mnie. Intencją jest współpraca. W naszej fundacji określamy, które technologie będą najlepsze dla świata, by ograniczać zmiany klimatyczne. I do tego Politechnika Śląska ma niezbędne zasoby – doświadczenie, kadrę, studentów, możliwości i motywację. Aby coś oświetlić, trzeba zapalić wiele świec, jedna zostaje zapalona właśnie tu i teraz – podkreślał Bertrand Piccard.

PICCARD 1Wręczeniu tytułu doktora honoris causa Bertrandowi Piccardowi towarzyszyła interdyscyplinarna konferencja naukowa „Innowacyjne działania Politechniki Śląskiej na rzecz ochrony klimatu i środowiska”. Wziął w niej również udział nowy doktor honoris causa Politechniki Śląskiej. Podczas konferencji naukowcy z Politechniki Śląskiej dyskutowali m.in. o perspektywach ograniczenia emisji CO₂ w Polsce, elektromobilności jako instrumencie batalii o czyste powietrze w miastach, a także o budownictwie w dobie zmian klimatycznych.

Partnerami wydarzenia byli: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz miasto Gliwice.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->