Prawdziwa kopalnia wiedzy - tak śmiało można nazwać ofertę studiów w województwie śląskim. Wystarczy wspomnieć, że możesz podjąć studia aż w dwunastu spośród dziewiętnastu miast skupionych w aglomeracji. Najsilniejsze ośrodki akademickie to oczywiście Katowice i Gliwice. Ale poza tzw. Metropolią Silesia masz jeszcze do wyboru studia w kilkunastu innych miejscowościach regionu.
Student na ŚląskuW województwie śląskim studiuje prawie 200 tys. młodych ludzi, a trzy czwarte studentów wybiera uczelnie z aglomeracji górnośląskiej. Pozostali studenci kształcą się w dziesięciu innych miejscowościach - w regionie mieści się sumie kilkadziesiąt uczelni. Na terenie województwa studia prowadzą także uczelnie z siedzibami w Łodzi, Krakowie, Opolu, Poznaniu i Warszawie.

Studia w nowym mieście? Stresujące wyzwanie czy fascynująca przygoda? Jak sobie poradzić w nowym otoczeniu?

Spośród 19 miast przypisywanych do tzw. konurbacji górnośląskiej czyli jednego organizmu miejskiego, który formalnie tworzą odrębne gminy miejskie 14 ośrodków współtworzy tzw. Metropolię Silesia, czyli Górnośląski Związek Metropolitalny, który promuje się hasłem „pełnia możliwości”. Górny Śląsk kusi przy tym studentów zwłaszcza perspektywami pracy dla absolwentów. Władze stolicy województwa podkreślają, że średnia stopa bezrobocia jest tutaj niższa niż w kraju, a średnia płaca wyższa nawet niż w Warszawie. Wbrew pozorom to nie górnictwo jest promowane jako atrakcyjny pracodawca, ale takie branże jak: bankowość, finanse czy nowoczesne technologie.

Gdzie studiować w aglomeracji górnośląskiej
Gdzie studiować na Śląsku poza aglomeracją
Studenckie życie na Śląsku

W czasie studiów warto zainteresować się programami stypendialnymi. Poza uczelniami organizują je także władze samorządowe oraz prywatne fundacje. Urząd Miasta Tychy przyznaje stypendia „Quid discis tibi discis”, czyli po polsku „czegokolwiek się uczysz, dla siebie się uczysz”. Możesz liczyć jednorazowo na ponad półtora tysiąca złotych, jeśli zaangażujesz się w pracę na rzecz rozwoju i promocji miasta. No i masz na tyle dobre wyniki w nauce, że kwalifikujesz się na uczelniane stypendium naukowe w szkole wyższej, gdzie studiujesz. Jeśli jesteś mieszkańcem województwa śląskiego i wywodzisz się z rodziny o trudnej sytuacji materialnej, możesz strać się o stypendium Śląskiego Funduszu Stypendialnego im. Adama Graczyńskiego. Wystarczy, że w poprzedzającym stypendium semestrze osiągniesz średnią ocen minimum 4,5. Program jest finansowany przez śląskie firmy, przedsiębiorstwa i uczelnie. W ciągu kilkunastu lat istnienia programu kilkuset młodych ludzi z regionu otrzymało pomoc na łączną kwotę ponad miliona złotych.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->